• Pole Dansı

    Uzak Doğu’da 12. yüzyılda ortaya çıkan Pole Dansı, danstan çok, güç gösterisi olarak sahnelenmekteydi. Dikey eksende sabit bir direğin üzerinde, kol ve bacaklarının gücünü arttırmak, direçlerini kanıtlamak amacıyla yapılan dans, başlangıçta sadece erkekler tarafından yapılmaktaydı. 1980’li yıllarda Kanada’da striptiz gösterilerinde kullanılmasıyla, gece hayatının popüler gösterilerinden biri haline geldi. Ancak elbette beraberinde bazı önyargıları da getirmiş oldu.

    Günümüzde ise yeniden eskisi kadar popülerleşen Pole Dans’a Türkiye’de de büyük talep var. Profesyonel dansçılardan tutun, evine direk kurarak kendi çabalarıyla öğrenmeye çalışan insanlara kadar geniş bir yelpazeye hitap ediyor.

    Pole Dans, doğru eğitmenler tarafından öğretildiğinde, çok fazla yarar sağlayan bir dans türüdür. Düzenli olarak haftada bir gün dersler takip edilir, disiplinli bir çalışma sağlanırsa, kol kaslarında güçlenme, pazularda sıkılaşma sağlanacaktır. Bu yönüyle erkeklerin de büyük ilgi gösterdiğini söylemek mümkün. Aynı zamanda seans başı 600-800 kalori yakıldığı da düşünülürse, Pole Dans’ın yakın gelecekte zayıflama konusunda hem kadınların hem de erkeklerin başvuracağı bir dans türü olacağını söylemek mümkün.

    Pole Dans’ın en önemli özelliği, neredeyse bütün kasları birlikte çalıştırıyor olması. Vücut daha esnek, daha zarif bir hal alırken, tüm kaslar ve eklemler de neredeyse aynı anda çalışıyor. Ancak Pole Dans derslerine başlamadan önce, çok iyi ısınma egzersizleri yapılarak kasların hazırlanması sağlanmalı. Ayrıca dersler dikkatli takip edilerek, eğitmenin talimatlarının dışına çıkılmamalı. Hazırlıksız bir biçimde akrobatik hareketler yapmak ciddi sakatlanmalara yol açabilir.

Yorum yaz

Yorumu iptal et